Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 8.70mm, Carbide, DC150-03-08.700A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-08.700A1-WJ30RE
  • Zoro # G7227206
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
89 mm
Drill Bit Size
8.7 mm
Shank Dia.
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-03-08.700A1-WJ30RE
Overall Length
89 mm
Drill Bit Size
8.7 mm
Shank Dia.
10 mm
Drill Bit Dimension Type
Flute Length
47 mm
Shank Length
40 mm
Drilling Depth
35.00mm
Drill Point Length
1.58mm
Maximum Drilling Depth
35 mm
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.3425
Flute Type
Spiral
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Coolant Fed
Coolant Through
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Drill Bit Point Type
Split Point
Material Grade - Machining
No
Number of Coolant Holes
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.7 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.3425, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2