Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 9.20mm, Carbide, DC150-03-09.200A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-09.200A0-WJ30RE
  • Zoro # G0280351
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Material
Solid Carbide
Depth:Dia. Ratio
3xD
Shank Type
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DC150-03-09.200A0-WJ30RE
Country of Origin
China
Dimensions
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Bit Size
9.20 mm
Flute Length
47.00 mm
Shank Dia.
10 mm
Overall Length
89 mm
Shank Length
40 mm
Drill Point Length
1.67mm
Maximum Drilling Depth
35 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
M7
Details
Cutting Direction
Right Hand
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Material
Solid Carbide
Shank Type
Straight
Decimal Equivalent
0.3622
Flute Type
Spiral
Grade
WJ30RE
Item
Jobber Length Drill Bit
List Number
DC150-03
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Flutes
2
Coolant Through
No
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, P
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Standards
DIN 6537 K
Finish
TiNAl
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Series
Perform
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 9.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.3622, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through