Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 9.40mm, Carbide, DC150-05-09.400A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-09.400A1-WJ30RE
  • Zoro # G0279715
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Number of Flutes
2
Shank Dia.
10 mm
Grade
WJ30RE
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-05-09.400A1-WJ30RE
Shank Dia.
10 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
61.00 mm
Overall Length
103 mm
Drill Bit Size
9.40 mm
Shank Length
40 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
1.71mm
Maximum Drilling Depth
49 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Details
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Number of Flutes
2
Grade
WJ30RE
Decimal Equivalent
0.3701
List Number
DC150-05
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Material
Solid Carbide
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Coolant Through
Yes
Shank Type
Type-Round with Flats
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Standards
DIN 6537 L
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Finish
TiNAl
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Series
Perform
Sheeter Drill
No
Aircraft Drill
Yes
Number of Coolant Holes
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 9.4 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.3701, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2