  • Zoro # G8310367
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
103 mm
Drill Bit Size
9.2 mm
Point Angle
140 Degrees
Flute Length
61 mm
Shank Diameter
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G8310367
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
103 mm
Drill Bit Size
9.2 mm
Flute Length
61 mm
Shank Diameter
10 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Shank Dia.
10 mm
Maximum Drilling Depth
49 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
1.67 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Shank Length
40 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiNAl
Coolant Through
Coolant Through
Decimal Equivalent
0.3622
Drill Bit Point Angle
Measurement System
Metric
List Number
DC150
Cutting Direction
Right Hand
Standards
DIN 6537 L
Coolant Fed
Number of Coolant Holes
2
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Sheeter Drill
No
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Secondary Material Application
Graphite, Plastic, Stainless Steel
Material Grade - Machining
WJ30RE
Shank Type - Machining
Straight
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 9.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.3622, Metric, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2