Walter Titex - Solid carbide twist drill, Micro Drill, 2.90mm, Carbide, DB133-05-02.900A0-WJ30EL
  • Mfr # DB133-05-02.900A0-WJ30EL
  • Zoro # G4794148
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
25 mm
Overall Length
62 mm
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DB133-05-02.900A0-WJ30EL
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
2.9 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
25 mm
Overall Length
62 mm
Sizes Included
0.1142"
Depth:Dia. Ratio
5xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth x Dia. Ratio
5xD
Maximum Drilling Depth
20.00 mm
Shank Length
34 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Length Class
Micro Length
Details
Item
Micro Drill Bit
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Drill Bit Material
Solid Carbide
Drill Bit Finish
AlCrN
Decimal Equivalent
0.1142
List Number
DB133-05-A0
Shank Type
Straight
Point Type
Conventional
Number of Pieces
1
Grade
High Performance
Coolant Through
No
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application
Composite, Graphite, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Series
Supreme
Aircraft Drill
No
Measurement System
Metric
Finish - Machining
AlCrN
Secondary Material Application ISO Code
H, O, S
Circuit Board Drill
Circuit Board Drill Not Included
Standards
TP-NORM 33M
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
High Performance
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Material - Machining
Carbide
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 2.9 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, AlCrN, M7, Spiral, High Performance