  • Mfr # A1244-0.35
  • Zoro # G5091298
/ea
Key Features
Overall Length
19 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
0.35 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
0.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1244-0.35
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
19 mm
Drill Bit Size
0.35 mm
Shank Dia.
0.3 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Flute Length
4 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drilling Depth
3.40mm
Shank Length
15 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
0.0816mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
4 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Standards
DIN 338
Application
Stainless Steel, Super Alloy
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.0138
Flute Type
Spiral
List Number
A1244
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Metric
Secondary Material Application ISO Code
N, P
Series
VA
Primary Material Application ISO Code
M, S
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Steel
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Sheeter Drill
No
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.35 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0138, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through