  • Mfr # A1244-2.25
  • Zoro # G5084550
Overall Length
53 mm
Drill Bit Size
2.25 mm
Shank Dia.
2.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1244-2.25
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
53 mm
Drill Bit Size
2.25 mm
Shank Dia.
2.2 mm
Flute Length
27 mm
Drilling Depth
23.00mm
Shank Length
26 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
0.525mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
27 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Decimal Equivalent
0.0886
Drill Bit Point Type
Conical Point
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
M, S
Material Grade - Machining
General Purpose
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Steel
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Series
VA
Secondary Material Application ISO Code
N, P
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 2.25 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0886, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through