  • Mfr # A1247-1.25
  • Zoro # G5086702
/ea
Key Features
Overall Length
38 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
1.25 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
1 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1247-1.25
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
38 mm
Drill Bit Size
1.25 mm
Shank Dia.
1 1/4 in
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
16 mm
Drilling Depth
14.00mm
Shank Length
22 mm
Drill Point Length
0.291mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
16 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Application
For Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Non-Ferrous Metals, Super Alloy
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.0492
List Number
A1247
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 338
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Material Grade - Machining
General Purpose
Sheeter Drill
No
Series
Alpha X-E
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Secondary Material Application
Composite
Secondary Material Application ISO Code
O
Measurement System
Metric
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.25 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0492, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through