  • Mfr # A1247-12.5
  • Zoro # G5116017
Overall Length
151 mm
Drill Bit Size
12.5 mm
Shank Dia.
12.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1247-12.5
Overall Length
151 mm
Drill Bit Size
12.5 mm
Shank Dia.
12.5 mm
Flute Length
101 mm
Shank Length
50 mm
Drilling Depth
87.00mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
2.91mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
101 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.4921
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Series
Alpha X-E
Material Grade - Machining
General Purpose
Secondary Material Application
Composite
Drill Bit Point Type
Conical Point
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Secondary Material Application ISO Code
O
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 12.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.4921, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through