  • Zoro # G5116050
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
160 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
14 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1247-14
Zoro #
G5116050
UPC #
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
160 mm
Drill Bit Size
14 mm
Shank Dia.
14 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
108 mm
Shank Length
52 mm
Drilling Depth
94.00mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
3.26mm
Maximum Drilling Depth
108 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.5512
Flute Type
Spiral
Number of Pieces
1
Standards
DIN 338
List Number
A1247
Application
For Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Non-Ferrous Metals, Super Alloy
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
O
Secondary Material Application
Composite
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Series
Alpha X-E
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conical Point
Material Grade - Machining
General Purpose
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 14 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.5512, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through