  • Mfr # A1247-15.5
  • Zoro # G5087201
Overall Length
178 mm
Drill Bit Size
15.5 mm
Shank Dia.
15.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1247-15.5
Overall Length
178 mm
Drill Bit Size
15.5 mm
Shank Dia.
15.5 mm
Flute Length
120 mm
Shank Length
58 mm
Drilling Depth
104.00mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
3.61mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
120 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.6102
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Drill Bit Point Type
Conical Point
Measurement System
Metric
Series
Alpha X-E
Secondary Material Application ISO Code
O
Material Grade - Machining
General Purpose
Secondary Material Application
Composite
Sheeter Drill
No
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 15.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.6102, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through