  • Mfr # A1922S-12
  • Zoro # G4881173
Key Features
Overall Length
800 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1922S-12
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
12 mm
Overall Length
800 mm
Depth:Dia. Ratio
60xD
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
700 mm
Drill Point Length
2.80mm
Drill Length Class
Extended-Length
Maximum Drilling Depth
700.00 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Shank Length
100 mm
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.4724
Flute Type
Parabolic
Cutting Direction
Right Hand
List Number
A1922S
Standards
TP-NORM 7
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Secondary Material Application
Graphite, Nickel
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
General Purpose
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 12 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 700.00 mm, Metric, 60xD