  • Mfr # WHCA-120-0188
  • Zoro # G7584742
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Heater Voltage
120VAC
Amps
18.8A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WHCA-120-0188
Country of Origin
India
Dimensions
Cable Length
188 ft.
Details
Item
Snow Melt Cable
Heater Voltage
120VAC
Amps
18.8A
Description
Eliminate the hassle of shoveling this winter and keep your walkway, patio or porch clear of snow and ice with a WarmlyYours snow melting system. The 188′ 120 VACsnow melting cable features a twin conductor and measures 1⁄4” (6mm) in diameter. At 12 watts per lineal foot, it can be used for asphalt, concrete or (mortar under) paver applications. A 20 foot (6m) of 14 AWG cold lead is included. All WarmlyYours snow melting cables are CSA certified for outdoor use in the U.S. and Canada.