  • Mfr # M1-D024-0100-A04-LN
  • Zoro # G4445393
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rated Load
100 lb
Stroke Length
3.937 in
Speed @ Rated Load
30 in/min
Duty Cycle
50 %
Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M1-D024-0100-A04-LN
Country of Origin
China
Dimensions
Stroke Length
3.937 in
Retracted Length
8.228 in
Wire Lead Length
11.811 in
Overall Width
1.5 in
Overall Height
2.89 in
Details
Item
Linear Actuator
Rated Load
100 lb
Speed @ Rated Load
30 in/min
Duty Cycle
50 %
Voltage
24V DC
Full Load Amps
2.3 A
Bearing Type
Dual Quad Ring
Motor Type
Permanent Magnet
Enclosure Type
Totally Enclosed Non Ventilated
Finish
Anodized
Capacitor Included
No
Max. Ambient Temp.
65 Degrees C/150 Degrees F
Feedback Signal
No
Capacitor Required
Seal Guide Material
Plastic
Thermal Protection
Automatic
Standards
CE Listed
Screw Type
Acme
Clutch Included
Nut Material
Plastic
Limit Switch Type
Fixed
Gear Case Type
Parallel Spur
Mounting Type
Clevis
Housing Material
Aluminum
Drive System Type
Acme Screw
Series
M-Track 1
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Includes Capacitor
Capacitor Not Included
Operating Temperature - Maximum
149 Degrees F
Includes Clutch
Clutch Not Included
Full Load Current
2.2 A
Motor Enclosure Design
Speed at Full Load
0.69 in/sec
System of Measurement
Inch, Metric
Number of Wire Leads
2
Load Capacity
303 lbf
Includes Potentiometer
Potentiometer Not Included
Housing Finish
Anodized
Includes Thermal Protection
Thermal Protection Included
Limit Switch Setting
Fixed
Description
Linear Actuator, Motor Type Permanent Magnet, Voltage 24V DC, Nut Material Plastic, Load Capacity 303 lbf, Stroke Length 3.937 in, Speed at Full Load 0.69 in/sec, Duty Cycle 50 Percent, Full Load Current 2.2 A, Retracted Length 8.228 in, Includes Capacitor Capacitor Not Included, Includes Clutch Clutch Not Included, Drive System Type Acme Screw, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Non-Ventilated, Includes Potentiometer Potentiometer Not Included, Housing Finish Anodized