  • Mfr # K2G10-24V-BR-08
  • Zoro # G4455927
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rated Load
600 lb
Stroke Length
8 in
Speed @ Rated Load
60 in/min
Duty Cycle
25 %
Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K2G10-24V-BR-08
Country of Origin
China
Dimensions
Stroke Length
8 in
Retracted Length
14.32 in
Dimension G
6.1 in
Dimension B
1.13 in
Dimension D
0.5 in
Overall Height
5.86 in
Overall Width
3.08 in
Details
Item
Linear Actuator
Rated Load
600 lb
Speed @ Rated Load
60 in/min
Duty Cycle
25 %
Voltage
24V DC
Full Load Amps
13 A
Mounting Type
Clevis
Capacitor Required
No
Feedback Signal
No
Finish
Powder Coated
Motor Type
Permanent Magnet
Bearing Type
Double Ended Ball
Capacitor Included
Enclosure Type
Totally Enclosed Non Ventilated
Seal Guide Material
Plastic
Standards
CE Listed
Gear Material
Aluminum
Screw Type
Acme
Gear Case Type
Parallel Spur
Thermal Protection
Automatic
Max. Ambient Temp.
60 Degrees C/140 Degrees F
Housing Material
Aluminum
Drive System Type
Acme Screw
Nut Material
Bronze
Clutch Included
Yes
Gear Ratio
10:1
Series
K2
Includes Capacitor
Capacitor Not Included
Full Load Current
13 A
Housing Finish
Powder Coated
Speed at No Load
1.72 in/sec
Includes Thermal Protection
Thermal Protection Included
Load Capacity
3,000 lbf
Motor Enclosure Design
Includes Clutch
Clutch Included
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
System of Measurement
Inch, Metric
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Speed at Full Load
0.9 in/sec
Enclosure IP Rating
IP65/IP69K
Description
Linear Actuator, Motor Type Permanent Magnet, Voltage 24V DC, Nut Material Bronze, Load Capacity 3,000 lbf, Stroke Length 8 in, Speed at Full Load 0.9 in/sec, Duty Cycle 25 Percent, Full Load Current 13 A, Retracted Length 14.32 in, Gear Material Aluminum, Includes Capacitor Capacitor Not Included, Includes Clutch Clutch Included, Drive System Type Acme Screw, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Non-Ventilated, Enclosure IP Rating IP65/IP69K, Housing Finish Powder Coated