  • Mfr # 02018ET3E256T-W22
  • Zoro # G0288766
/ea
See details
Key Features
HP
20
Nameplate RPM
1765 rpm
Voltage
230/460V AC
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
48.2/24.1 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
02018ET3E256T-W22
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Less Shaft
20 15/16 in
Overall Length
24 15/16 in
Shaft Dia.
1 5/8 in
Shaft Length
4 in
Manufacturers Warranty Length
3 yr
Details
Item
General Purpose Motor
HP
20
Nameplate RPM
1765 rpm
Voltage
230/460V AC
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
48.2/24.1 A
Frame
256T
Motor Bearings
Ball
Motor Service Factor
1.25
Motor Design
Three-Phase
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Fan Cooled
RPM Range
Phase
Three
No. of Speeds
1
Motor Application
General Purpose
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Voltage Compatibility
200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/460V AC, 230/460V AC
Hz
60 Hz
Ins. Class
F
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Motor Frame Material
Cast Iron
Motor Mounting Position
Horizontal
Motor Shaft Design
Keyed
Nominal Efficiency
93 %
Standards
CE, CSA, NOM, UL
CC Number
CC029A
Motor Thermal Protection
None
Footnotes
2
Green Certification or Other Recognition
NEMA Premium(R) Rated
NEMA Design
B
Service Factor @ 50Hz
1
Full Load Amps @ 50Hz
20.6, 21.2, 21.8, 27.1, 28.0, 29.4 A
HP @ 50Hz
15, 20
Usable @ 200V
No
Usable @ 208V
No
Weight
361 lb
RPM @ 50Hz
Duty Cycle
Continuous
Voltage @ 50Hz
Description
General Purpose Motor, Three-Phase, Totally Enclosed Fan Cooled Motor Enclosure Design, 20 HP, Nameplate RPM 1765 rpm, Frame 256T, Voltage 230/460V AC, 60 Hz Hz, Three Phase, Full Load Amps 48.2/24.1 A, Rigid Base Motor Mounting Type, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Motor Service Factor 1.25, Ball Motor Bearings, Motor Frame Material Cast Iron, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, CW/CCW Motor Shaft Rotation, Nominal Efficiency 93 Percent, Continuous Duty, 1701-1800, CE, CSA, NOM, UL