  • Zoro # G0231478
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Design
Capacitor-Start/Run
HP
5 hp
RPM Range
Voltage
230V AC
Frame
56HZ
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G0231478
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Shaft Dia.
7/8 in
Overall Length
15 3/16 in
Shaft Length
2 1/4 in
Length Less Shaft
12 15/16 in
Details
Item
Air Compressor Motor
Motor Design
Capacitor-Start/Run
HP
5 hp
RPM Range
Voltage
230V AC
Frame
56HZ
Motor Thermal Protection
Manual
Motor Enclosure Design
Open Drip Proof
Motor Mounting Type
Rigid Base
Ins. Class
F
Motor Mounting Position
Horizontal
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Full Load Amps
20.3 A
Nameplate RPM
3,440 RPM
Voltage Compatibility
115/230V AC, 120/240V AC, 230V AC, 240V AC
Motor Application
Air Compressor
Standards
NEMA MG-1
Capacitor Included
Yes
Motor Shaft Design
Keyed
Motor Bearings
Ball
Hz
60 Hz
Duty
Continuous
Motor Service Factor
1
Phase
Single
Includes
Capacitor
Duty Cycle
Continuous
Nominal Efficiency
79.5 %
No. of Speeds
1
Motor Frame Material
Steel
Weight
49.5 lb
Usable @ 208V
Not Usable at 208V
Usable @ 200V
Not Usable at 200V
Description
Key features of this product include:
• Motor Application specifically designed for use with air compressors
• Phase: Single phase suitable for residential/light commercial use
• Horsepower (HP) rated at a powerful level of five horsepower
• Nameplate RPM of 3440 provides precise control over tool performance
• Voltage Compatibility includes ranges from 115V AC to 240V AC ensuring optimal performance across different power supplies
• Full Load Amps: 20.3 A: Avoids overload for optimal performance in various industrial applications.
• The frame size being '56HZ' allows compatibility with a variety of equipment types
• Max Ambient Temp.: 40 Degrees C: Ensures efficient operation in diverse industrial settings.
• Continuous duty cycle allows for non-stop operation in high-demand settings
• Ball bearings reduce friction enhancing lifespan & operational efficiency
• Nominal Efficiency at 79.5% ensures effective air filtration