  • Mfr # RW27-2D3-U017
  • Zoro # G612472711
/ea
Key Features
Mounting
Direct
Number of Poles
3
Current Range
11-17 A
Hz
25...400Hz
Voltage
690 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RW27-2D3-U017
Country of Origin
Brazil
Details
Item
Overload Relay
Mounting
Direct
Number of Poles
3
Current Range
11-17 A
Hz
25...400Hz
Voltage
690 V
Trip Clss
10
Maximum Overload Relay Current Setting
17 A
Minimum Overload Relay Current Setting
11 A