Westgate UC-LED-21-WHT 120V LED Under Cabinet - White
  • Mfr # UC-LED-21-WHT
  • Zoro # G703773444
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UC-LED-21-WHT
Country of Origin
China
Description
Features
  • LEDs offers incredible brightness, energy efficiency and color rendering
  • Low heat, easy installation, environmentally friendly and maintenance free for many years
  • Ideal for cabinet, display cases or in low profile areas
Specifications
  • 22-gauge sheet metal housing, white enamel finish painted after fabrication
  • Very low, 1 in. profile, only 3-1/2 in. wide
  • Tempered glass lens for easy cleaning, inside frosted to reduce LED imaging
  • Warm white LEDs 3100K, CRI-84
  • Working Voltage: 120V with plug and hardwire option included
  • Color packaging with hanging tab
  • 3/8 in. flex connector and mounting screw included
  • Included 6 ft. power cord with plug and (1) 18 in. connector cable
  • Key-holded mounting slots in housing simplify installation
  • Length - 21 in.
  • Watts - 7W
  • Voltage - 120V