  • Zoro # G605994138
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
77406
Zoro #
G605994138
UPC #
Country of Origin
Tunisia
Description
Easily replace worn or broken fan blade arms on your existing ceiling fan with this replacement fan blade arm set. Each is weighed and precisely matched to restore balance and performance, then finished in white to renew your fan's appearance. For best results, it is important to replace all the fan blade arms on your ceiling fan, without mixing old and new. These blade arms are compatible with most 52" ceiling fan blades and suitable for use on fans with 5 or less blades. Complete instructions are included to adapt to your existing fan blade hole patterns.
  • • Replacement fan blade arms
  • • White finish complements many ceiling fans
  • • 6.75 inch height
  • • 4.38 inch width
  • • 1.38 inch depth