  • Mfr # AMG 6IN208-220/50 208-240/60
  • Zoro # G7579603
/ea
Key Features
Voltage
208 to 220V AC, 208 to 240V AC
Frequency
60/50 Hz
Product Type
Solenoid Coil
Compatible Brand
Copeland
Compatible Series
AMG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AMG 6IN208-220/50 208-240/60
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Lead Length
6 in
Details
Voltage
208 to 220V AC, 208 to 240V AC
Frequency
60/50 Hz
Item
Solenoid Coil
Product Type
Compatible Brand
Copeland
Compatible Series
AMG
Insulation Class
F
Description
Solenoid Coil, Voltage 208 to 220V AC, 208 to 240V AC