  • Mfr # K79-42DP-C2-2
  • Zoro # G815665729
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shape
Rectangular
Width
42 in
Length
29.5 in
Height
42 in
Tabletop Material
Parawood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K79-42DP-C2-2
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
42 in
Length
29.5 in
Height
42 in
Details
Item
Dual Drop Leaf Dining Table W/ 2 Chairs
Shape
Rectangular
Tabletop Material
Parawood
Tabletop Color
Hickory/Shell
Number of Pieces in Set
3
For Use With
Dining Furniture
Number of Chairs
2
Description
  • Table Dimensions: 42"W x 42"L x 29.5" H
  • Chair Dimensions: 18.1"W x 19.5"D x 35.4"H
  • Seat Dimensions: 18"H x 18.10"W x 16.3"D
  • Box seat construction
  • Enhance stability with the included pedestal base featuring four feet for maximum support.
  • 9" drop leaf on each side
  • Center width 24"