  • Mfr # K79-36RXT-23B-C10-4
  • Zoro # G915665681
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shape
Rectangular
Width
36 in
Length
30.1 in
Height
48 in
Tabletop Material
Parawood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K79-36RXT-23B-C10-4
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
36 in
Length
30.1 in
Height
48 in
Details
Item
Extension Dining Table W/ 4 Chairs
Shape
Rectangular
Tabletop Material
Parawood
Tabletop Color
Hickory/Shell
Number of Pieces in Set
5
For Use With
Dining Furniture
Number of Chairs
4
Description
  • Dimensions: 36 in W x 48 in D x 30.1 in H
  • Chair dimensions: 17.3 in W x 21.9 in D x 38.2 in H
  • Seat dimensions: 17.7 in H x 17.3 in W x 16.3 in D
  • Insert the 12 in leaf on steel glides to expand the table to 36 in x 48-in