  • Mfr # TDS452A10200
  • Zoro # G2536578
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
118 mm
Shank Dia.
12 mm
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
TDS452A10200
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
10.2 mm
Shank Dia.
12 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
71 mm
Shank Length
45 mm
Drilling Depth
56.00mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
56 mm
Drill Point Length
1.7400mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
List Number
TDS452
Application
Metalworking
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.4016
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Pieces
1
Standards
ANSI, ISO
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
28 Degrees
Series
TDS452
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
TDS Point
Material Grade - Machining
Metric
Primary Material Application
Stainless Steel
Primary Material Application ISO Code
M
Number of Coolant Holes
Spiral Direction
Right Hand
Helix Angle - Maximum
28 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlTiN, Decimal Equivalent 0.4016, Metric, Drill Bit Point Type TDS Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2