  • Mfr # VDS202A10300
  • Zoro # G2752239
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
10.3 mm
Shank Dia.
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VDS202A10300
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
10.3 mm
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
71 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Length
45 mm
Drilling Depth
56.00mm
Maximum Drilling Depth
71 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
List Number
VDS202A
Number of Pieces
1
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.4055
Flute Type
Spiral
Application
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.4055, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through