  • Mfr # TDS402A10300
  • Zoro # G2531599
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
118 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
10.3 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TDS402A10300
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
10.3 mm
Shank Dia.
12 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
71 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Shank Length
45 mm
Drilling Depth
56.00mm
Maximum Drilling Depth
71 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Flute Type
Spiral
Application
Metalworking
List Number
TDS402
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.4055
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Number of Coolant Holes
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.4055, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2