  • Mfr # TDS403A10300
  • Zoro # G2530619
Overall Length
141 mm
Drill Bit Size
10.3 mm
Shank Dia.
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDS403A10300
Overall Length
141 mm
Drill Bit Size
10.3 mm
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
94 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
79.00mm
Shank Length
45 mm
Maximum Drilling Depth
94 mm
Decimal Equivalent
0.4055
List Number
TDS403
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.4055, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2