  • Mfr # TDS402A10900
  • Zoro # G2531608
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
10.9 mm
Shank Dia.
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDS402A10900
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
10.9 mm
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
71 mm
Shank Length
45 mm
Drilling Depth
56.00mm
Maximum Drilling Depth
71 mm
Decimal Equivalent
0.4291
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.9 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.4291, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2