  • Mfr # TDS504A11500
  • Zoro # G2535150
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
218 mm
Drill Bit Point Angle
132 Degrees
Number of Flutes
2
Shank Dia.
12 mm
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TDS504A11500
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
218 mm
Drill Bit Size
11.5 mm
Shank Dia.
12 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
168 mm
Depth:Dia. Ratio
12xD
Shank Length
45 mm
Drilling Depth
143.00mm
Maximum Drilling Depth
143 mm
Drill Point Length
2.4590mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Length Class
Jobber-Length
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
132 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Application
Metalworking
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Pieces
1
List Number
TDS504
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.4528
Standards
ANSI, DIN 6535,ISO
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
29 Degrees
Drill Bit Point Type
TDS Point
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Series
TDS504
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Spiral Direction
Right Hand
Number of Coolant Holes
Material Grade - Machining
WU20PD
Helix Angle - Maximum
29 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 11.5 mm, Drill Bit Point Angle 132 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.4528, Metric, Drill Bit Point Type TDS Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2