  • Mfr # TDS413A11800
  • Zoro # G2526732
Overall Length
141 mm
Shank Dia.
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDS413A11800
Overall Length
141 mm
Drill Bit Size
11.8 mm
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
94 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Shank Length
45 mm
Drilling Depth
79.00mm
Maximum Drilling Depth
94 mm
Decimal Equivalent
0.4646
List Number
TDS413
Helix Angle
30 Degrees
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 11.8 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlCrN, Decimal Equivalent 0.4646, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2