  • Mfr # VDS402A11900
  • Zoro # G2739867
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
11.9 mm
Shank Dia.
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VDS402A11900
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
11.9 mm
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
71 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
5xD
Shank Length
45 mm
Drilling Depth
56.00mm
Maximum Drilling Depth
71 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Straight
Number of Pieces
1
Flute Type
Spiral
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.4685
Application
List Number
VDS402A
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 11.9 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.4685, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2