  • Mfr # VDS402A12100
  • Zoro # G2746663
Overall Length
124 mm
Drill Bit Size
12.1 mm
Shank Dia.
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VDS402A12100
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
124 mm
Drill Bit Size
12.1 mm
Shank Dia.
14 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
77 mm
Shank Length
45 mm
Drilling Depth
60.00mm
Maximum Drilling Depth
77 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Straight
Number of Pieces
1
Application
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
VDS402A
Decimal Equivalent
0.4764
Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 12.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.4764, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2