  • Mfr # TDS412A12800
  • Zoro # G2525910
Overall Length
124 mm
Shank Dia.
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDS412A12800
Overall Length
124 mm
Drill Bit Size
12.8 mm
Shank Dia.
14 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
77 mm
Drilling Depth
60.00mm
Shank Length
45 mm
Maximum Drilling Depth
77 mm
List Number
TDS412
Decimal Equivalent
0.5039
Helix Angle
30 Degrees
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 12.8 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlCrN, Decimal Equivalent 0.5039, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2