  • Mfr # TDS413A13200
  • Zoro # G2526890
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
155 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Shank Dia.
14 mm
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TDS413A13200
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
155 mm
Drill Bit Size
13.2 mm
Shank Dia.
14 mm
Flute Length
108 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Length
45 mm
Drilling Depth
91.00mm
Maximum Drilling Depth
108 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Straight
Flute Type
Spiral
List Number
TDS413
Application
Metalworking
Number of Pieces
1
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.5197
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlCrN, Decimal Equivalent 0.5197, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2