  • Mfr # TDS403A13900
  • Zoro # G2531422
Overall Length
155 mm
Drill Bit Size
13.90mm
Shank Dia.
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDS403A13900
Overall Length
155 mm
Drill Bit Size
13.90mm
Shank Dia.
14 mm
Flute Length
108 mm
Drilling Depth
91.00mm
Shank Length
45 mm
Maximum Drilling Depth
108 mm
Decimal Equivalent
0.5472
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13.90mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.5472, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2