  • Mfr # TDS413A14300
  • Zoro # G2527030
Overall Length
171 mm
Shank Dia.
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDS413A14300
Overall Length
171 mm
Drill Bit Size
14.3 mm
Shank Dia.
16 mm
Flute Length
121 mm
Drilling Depth
101.00mm
Shank Length
48 mm
Maximum Drilling Depth
121 mm
Decimal Equivalent
0.5630
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 14.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlCrN, Decimal Equivalent 0.5630, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2