  • Mfr # TDS402A14800
  • Zoro # G2532140
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
14.8 mm
Shank Dia.
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDS402A14800
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
14.8 mm
Shank Dia.
16 mm
Flute Length
83 mm
Shank Length
48 mm
Drilling Depth
63.00mm
Maximum Drilling Depth
83 mm
Decimal Equivalent
0.5827
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 14.8 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.5827, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2