  • Mfr # VDS202A15100
  • Zoro # G2753158
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
15.1 mm
Shank Dia.
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VDS202A15100
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
15.1 mm
Shank Dia.
16 mm
Flute Length
83 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drilling Depth
63.00mm
Shank Length
48 mm
Maximum Drilling Depth
83 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Spiral
Application
Decimal Equivalent
0.5945
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
VDS202A
Number of Pieces
1
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 15.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.5945, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through