  • Mfr # TDS412A15300
  • Zoro # G2525728
Overall Length
133 mm
Shank Dia.
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDS412A15300
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
15.3 mm
Shank Dia.
16 mm
Flute Length
83 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Shank Length
48 mm
Drilling Depth
63.00mm
Maximum Drilling Depth
83 mm
List Number
TDS412
Decimal Equivalent
0.6024
Helix Angle
30 Degrees
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 15.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlCrN, Decimal Equivalent 0.6024, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2