  • Mfr # VDS402A16100
  • Zoro # G2747731
Overall Length
143 mm
Drill Bit Size
16.1 mm
Shank Dia.
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VDS402A16100
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
143 mm
Drill Bit Size
16.1 mm
Shank Dia.
18 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
93 mm
Drilling Depth
71.00mm
Shank Length
48 mm
Maximum Drilling Depth
93 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Spiral
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
VDS402A
Decimal Equivalent
0.6339
Number of Pieces
1
Application
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
Conical Point
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 16.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.6339, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2