  • Mfr # TDS403A16800
  • Zoro # G2531398
Overall Length
185 mm
Drill Bit Size
16.8 mm
Shank Dia.
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDS403A16800
Overall Length
185 mm
Drill Bit Size
16.8 mm
Shank Dia.
18 mm
Flute Length
135 mm
Drilling Depth
113.00mm
Shank Length
48 mm
Maximum Drilling Depth
135 mm
Decimal Equivalent
0.6614
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 16.8 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.6614, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2