  • Mfr # TDS402A18100
  • Zoro # G2529998
Overall Length
153 mm
Drill Bit Size
18.1 mm
Shank Dia.
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDS402A18100
Overall Length
153 mm
Drill Bit Size
18.1 mm
Shank Dia.
20 mm
Flute Length
101 mm
Shank Length
50 mm
Drilling Depth
77.00mm
Maximum Drilling Depth
101 mm
Decimal Equivalent
0.7126
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 18.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.7126, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2