  • Mfr # VDS403A02200
  • Zoro # G2749411
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
66 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
2.2 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VDS403A02200
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
66 mm
Drill Bit Size
2.2 mm
Shank Dia.
4 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
26 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Shank Length
28 mm
Drilling Depth
22.00mm
Drill Point Length
0.3470mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
22 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Application
Flute Type
Spiral
Number of Pieces
1
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
VDS403A
Decimal Equivalent
0.0866
Standards
ANSI, DIN 6535,ISO
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conical Point
Series
VDS403
Number of Coolant Holes
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Material Grade - Machining
WU25PD
Spiral Direction
Right Hand
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 2.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.0866, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2