  • Mfr # 40101000T032
  • Zoro # G3810123
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
10.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
40101000T032
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
10.00mm
Length of Cut
32 mm
Shank Dia.
10 mm
Corner Radius
5.00mm
Overall Length
89 mm
Milling Dia.
10 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN
Helix Angle
30 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Ball Nose
Item
Ball End Mill
Series
GP
List Number
4010
End Mill Application
Finishing
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Material Grade - Machining
TiAlN
Measurement System
Spiral Direction
Right Hand
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Material - Machining
Description
Ball End Mill, 10 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through