  • Mfr # VDS401A10300
  • Zoro # G2731458
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
102 mm
Flute Length
55 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VDS401A10300
Country of Origin
United States
Dimensions
Drill Bit Size
10.3 mm
Overall Length
102 mm
Flute Length
55 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Shank Dia.
12 mm
Sizes Included
10.30mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.4055
Grade
WU25PD
Flute Type
Spiral
List Number
VDS401A
Standards
DIN 6535 / DIN 6537
Coolant Fed
Coolant Through
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Metalworking
Drill Bit Point Type
Conical
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 10.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.4055