  • Mfr # VDS401A12900
  • Zoro # G2731893
Overall Length
107 mm
Flute Length
60 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VDS401A12900
Country of Origin
United States
Dimensions
Drill Bit Size
12.9 mm
Overall Length
107 mm
Flute Length
60 mm
Sizes Included
12.90mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Shank Dia.
14 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Right Hand
Standards
DIN 6535 / DIN 6537
Grade
WU25PD
Decimal Equivalent
0.5079
List Number
VDS401A
Straight
Primary Material Application
Metalworking
Drill Bit Point Type
Conical
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 12.9 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.5079