  • Mfr # VDS201A16700
  • Zoro # G2735980
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
123 mm
Flute Length
73 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VDS201A16700
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
16.7 mm
Overall Length
123 mm
Flute Length
73 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Sizes Included
16.70mm
Shank Dia.
18 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.6575
Grade
WU25PD
Standards
DIN 6535 / DIN 6537
Flute Type
Spiral
List Number
VDS201A
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Metalworking
Drill Bit Point Type
Conical
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 16.7 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.6575