  • Mfr # VDS201A17700
  • Zoro # G2735910
Overall Length
123 mm
Flute Length
73 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VDS201A17700
Drill Bit Size
17.7 mm
Overall Length
123 mm
Flute Length
73 mm
Shank Dia.
18 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Sizes Included
17.70mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Right Hand
Standards
DIN 6535 / DIN 6537
Decimal Equivalent
0.6969
List Number
VDS201A
Grade
WU25PD
Straight
Primary Material Application
Metalworking
Drill Bit Point Type
Conical
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 17.7 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.6969