  • Mfr # 8046100NDL10
  • Zoro # G3798530
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
35.1 mm
Shank Dia.
9.6 mm
Number of Flutes
4
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8046100NDL10
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
35.1 mm
Shank Dia.
9.6 mm
Milling Dia.
10 mm
Length of Cut
22 3/5 mm
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
10.00mm
Chamfer Width
2 mm
Shank Length
12.50 mm
Depth of Cut
22.60mm
Cutter Dia.
10.00mm
Connection Size
DL10
Details
Number of Flutes
4
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
Single End/Double End
Single
End Mill Material
ISO Number
8046100NDL10
Shank Type
Straight
Finish
Helix Angle
0 Degrees
End Mill Application
Finishing
End Mill Cutting Type
Non-Center Cutting
End Mill Style
Corner-Chamfer
Item
Chamfer End Mill Head
Grade
WP15PE
List Number
8046
Cutting Direction
Right Hand
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Spiral Direction
Right Hand
Material Grade - Machining
WP15PE
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Secondary Material Application ISO Code
H, S
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Secondary Material Application
H1, K1 - K3, M1 - M3, P0 - P4
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P
ANSI Code
8046100NDL10
Cutting Application
Chamfering, Side/Shoulder Milling
Coating Process
PVD
Manufacturer Grade
Description
Chamfer End Mill Head, 10 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 2 mm, 22 3/5 mm