  • Mfr # TRF38000H7SF
  • Zoro # G6261792
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size - Decimal
38.00mm - 1.4961
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Flute Type
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TRF38000H7SF
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size - Decimal
38.00mm - 1.4961
Flute Length
7.50 mm
Dimension Type
Metric
Reamer Size
38.00 mm
Overall Length
272.40 mm
Shank Dia.
32 mm
38.00mm (1.4961)
Details
Item
Chucking Reamer
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Measurement System
Flute Type
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Number of Flutes
8
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Spiral Direction
Right Hand
Secondary Material Application ISO Code
S
Finish
AlCrN
Cutting Direction
Shank Type
Material
Reamer Application
Through Hole
Coolant Through
Yes
Decimal Equivalent
1.4961
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Chucking Reamer, Carbide, AlCrN, Straight, Metric, 38.00 mm